Terug naar hoofdinhoud

Vogels in de tuin

Gepubliceerd op 24 november 2025

In 2023 schreef ik in de Verderkijker iets over ons vogelvoerhuisje met camera. Inmiddels hebben zich 14 soorten laten fotograferen. Turkse tortel, huismus, kool- en pimpelmees zijn dagelijkse soorten. In de winter veel spreeuwen, roodborsten en halsbandparkieten. 

Door: Peter Esselink

Soorten die zich zelden of nooit laten fotograferen zijn heggenmus, vink, sperwer, zanglijster en grote bonte specht. Helaas hebben we staartmees, ringmus, groenling en goudhaan al enkele jaren niet meer gezien. Die goudhaan kwam tijdens vuurwerkgeknal in onze tuin.

Een jonge sperwer in ons rommelhoekje

Hoe krijg je vogels in je tuin? Onze tuin bevindt zich in het Pijnackerse Klapwijk. Een redelijke groene wijk maar met veel stenen tuinen. In onze tuin staan enkele groenblijvende struiken en kleinere bomen. Vogels schuilen daarin. We hebben het geluk dat de buren ook groene tuinen hebben.
Verder laten we stukken grond onbegroeid met takjes en blaadjes achter in de tuin. Een rommelhoekje. Grondscharrelaars zoals merel en heggenmus zijn er dol op. Katten moet je uiteraard zoveel mogelijk weren.

Winterkoning

Daarnaast lok je vogels met voer. Vroeger werd gedacht dat je niet mocht voeren in het broedseizoen. Inmiddels hebben we meer vertrouwen in de oudervogels. Ze weten wel wat goed is voor hun jongen. Zelf eten ze graanvoer. Voor de jongen kun je levende of gevriesdroogde meelwormen aanbieden. Als het kouder wordt, schakelen ze over op stevigere maaltijden zoals vetbollen, vogelpindakaas en pinda’s. Vergeet niet een schaal met water in de zomer neer te zetten. Deze dient als zwembad of drinkplaats.

Veel plezier met een groene vogeltuin. Wie weet wat zich laat zien.

Halsbandparkiet